5 remek uzsonna ötlet az iskolatáskába

5 remek uzsonna ötlet az iskolatáskába

Már javában zajlik az iskola és egyre nagyobb fejtörést okoz, hogy mit tegyünk a gyerekek uzsonnás dobozába. Fontos, hogy egészséges és változatos ételeket fogyasszanak, ez azonban időigényes, és néha egyszerűbb összedobni egy szendvicset vagy elcsomagolni egy péksüteményt. A gyerek fejlődésének szempontjából is kiemelten fontos, hogy milyen ételeket visznek az iskolába. A megfelelő táplálkozás segít megóvni a gyerekek egészségét és megelőzi az elhízást. Javítja az energiaszintet is, ezzel segítve a figyelem fennmaradását a tanórákon.

Ebben a blogbejegyzésben adok néhány tippet, hogy mit érdemes csomagolni a gyerkőcöknek.

Mit kerüljünk?

Igyekezzünk olyan ételeket összeválogatni, amelyekben nincs cukor, fehér liszt és nagyobb mennyiségű transzzsír. Utóbbi megtalálható például margarinokban, ropikban, kekszekben és chipsekben is.

Nasik egészségesen!

Nem kell teljesen lemondani a ropogtatni valóról, de érdemes eben az esetben is egészséges alternatívára váltani. Készíts házi cukormentes zabkekszet, vagy zablisztből készült muffint, esetleg gofrit. A chipsből a klasszikus burgonyából készült helyett inkább barna rizs chipset vagy hummus chipset vegyél.

Gyümölcs, gyümölcs, gyümölcs!

A bolti gyümölcsleveket kerüljük, helyettesítsük friss gyümölcsökkel, hiszen nem tartalmaznak plusz hozzáadott cukrot, ellenben tele vannak rosttal és vitaminnal. A gyümölcsök hosszabb teltségérzetet biztosítanak, valamint mentesek a rejtett folyékony kalóriáktól is.

Csökkentsd a kalóriák számát!

Ha lecseréled a kalóriadús téliszalámit és a kevésbé jó minőségű felvágottakat, akkor a kalóriák számát is redukálhatod. Válassz inkább magas hústartalmú sovány termékeket, például csirkemell sonkát, karaj sonkát vagy mondjuk marhasonkát.

Kreativitással a sikerért            

A makacs gyerekeknél okos megoldásokat kell bevetni, ha nem akarják megkóstolni az újdonságokat. Vágd formákra a zöldségeket, gyümölcsöket, vagy akár a szendvicseket is. Alkoss belőle figurákat, gyermeked biztosan nagy lelkesedéssel fogja elfogyasztani ezeket az izgalmas és egészséges uzsonnákat.

Ne feledkezz meg a megfelelő ásványi anyagokról sem!

Az olajos magvak (például a dió, pisztácia, mandula, földimogyoró, kesudió) nemcsak változatossá teszik az étkezést, de remek csonterősítők is, hála annak, hogy kiváló kalcium és magnézium források. A magas magnéziumtartalomnak köszönhetően enyhítik a stresszt, a telített zsírsavak pedig segítenek a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében. Könnyű és érdemes őket változatosan beilleszteni a heti étrendünkbe, 2-3 alkalommal.

Néhány recept, amit érdemes kipróbálni:

 

1. Sajtos rúd

Hozzávalók:

●        200 g zabliszt

●        3 evőkanál tejföl (12%-os)

●        200 g reszelt sajt (a felét a tésztába tegyük)

●        40-50 g olvasztott vaj

●        fél kiskanál só

●        1 tojássárgája a kenéshez

Elkészítés:

A hozzávalókat alaposan összegyúrjuk, majd kinyújtjuk a tésztát. Derelyevágóval vagy késsel vágjuk formára, a tetejét kenjük meg tojással, majd szórjunk rá sajtot. Ezután 180 fokra előmelegített sütőben süssük 15-20 percig.

2. Tortilla pizza teljes kiőrlésű tortillából

Hozzávalók:

●        1 db teljeskiőrlésű tortilla lap

●        60 g magas hústartalmú csirkemell sonka vagy 30 g szalámi

●        2 db tv paprika felkarikázva (vagy tehetünk rá esetleg kukoricát)

●        1 evőkanál cukormentes steviás ketchup

●        80 g reszelt light sajt

Elkészítés:

A tortilla lapokat kenjük meg a cukormentes ketchuppal, majd helyezzük rá a csíkokra vágott csirkemell sonkát, az apróra vágott paprikát, a kukoricát és a sajtot. 200 fokra előmelegített sütőben 5-8 percig süssük.

3. Egyszerű banános zabkeksz

Hozzávalók:

●        2 kisebb érett banán (200 g)

●        100 g aprószemű zabpehely

●        10 g natúr kakaópor

●        Egy nagyon pici fahéj    

Elkészítés:

Egy villával pépesítsük a banánokat, majd adjuk hozzá a zabpelyhet, fahéjat és a kakaóport. Formáljunk belőle kis gombócokat, lapítsuk le őket majd 160 fokra előmelegített sütőben süssük kb 25-30 percig.

 

 

 

 

4. Omlós fitt pogácsa

Hozzávalók (15 db-hoz):

●        200 g juhtúró

●        80 g zabliszt

●        1 egész tojás

●        100 g reszelt sajt

●        csipet só

●        40 g reszelt sajt (a tetejére)

Elkészítés:

A hozzávalókat dolgozzuk össze, hogy egynemű tésztát kapjunk. Lisztezett felületen a tésztát 1 cm vastagra nyújtsuk, majd szaggassuk ki. Tegyük sütőpapírral bélelt tepsibe és szórjunk reszelt sajtot a pogácsák tetejére. 180 fokra előmelegített sütőben körülbelül 20 percig sütjük (amíg aranybarna nem lesz).

5. Teljes kiőrlésű rozskenyeres szendvics vajjal, csirkemell sonkával és sok zöldséggel

 

A klasszikus szendvicset egészséges változatát is többféle módon tudjuk elkészíteni. Amikor kiválasztjuk a szendvics alapjául szolgáló kenyeret, kiflit vagy zsemlét, törekedjünk arra, hogy minél magasabb (legalább 65% feletti) legyen a teljes kiőrlésű liszt, tönköly liszt vagy graham liszt tartalma. Ne a szénhidrátcsökkentett verziót keressük, hanem a magas rosttartalmú termékeket.